Jdi na obsah Jdi na menu

VIRTUÁLNÍ NEBO REÁLNÝ SVĚT?

7. 11. 2019

Svět je neustále v pohybu a věda jde mílovými kroky kupředu. Co platilo včera, už je dnes jiné. Jsme zaplavováni pravdivými i nepravdivými informacemi, stále pod vlivem médií. Bojíme se vypnout mobilní telefon, aby nám něco nového neuniklo. Chceme zvládat spoustu věcí najednou.

Zatímco v dobách mého dětství byla barevná televize vzácností a telefonovat se chodilo k sousedům, pro dnešní děti je propojení s moderními technologiemi samozřejmostí. Zcela automaticky používají chytré telefony, tablety, počítače. Mnoho rodičů je dává dětem na hraní již od batolecího věku a s úspěchem tak dítě zabaví na dlouhou dobu. Jako důvod většinou uvádějí, že se přece děti musí naučit pracovat s počítači, aby v dnešním světě uspěly.

Pravda je ale taková, že děti se naučí pracovat s elektronikou velmi snadno a v krátkém časovém úseku. Problémem naopak bývá dítě od obrazovky odpojit.

Virtuální realita je pro dítě často přitažlivější, než skutečný svět – všechno je rychlé, všechno je možné, všechno je dostupné. Děti se stylizují do postav svých hrdinů, přehrávají si scény stále dokola a pokud na ně promluvíme, „nejsou na příjmu“. Vzniká závislost a dnes už je prokázán negativní vliv digitálních technologií na rozvoj dětského mozku. Odborníci varují před tzv. digitální demencí, poruchami soustředěnosti a sociálních vztahů.

Dítě trávící čas ve virtuálním světe se nenaučí komunikovat s lidmi, bude těžko navazovat vztahy, nevyzná se v emocích.

Samostatnou kapitolou je používání obrazovek u dětí s PAS. Ve své praxi jsem se setkala s častým využíváním obrazovky jako odměny. Děti pak veškerou činnost směřovaly k tomu, aby mohly získat tablet nebo telefon. Bylo prakticky nemožné je jinak motivovat, byly neklidné, nespokojené a někdy agresivní. Po odstranění obrazovek z domácnosti i ze třídy se děti jevily mnohem klidnější, začaly se zajímat o hru a kontakt s ostatními dětmi.

Malé dítě je „naprogramováno“ vstřebat za poměrně krátkou dobu nesmírné množství informací, uložit si je v paměti a někdy později využít v praxi. Záleží na rodičích, jaké informace a jakou formou dítěti předloží. Každé dítě touží získat dostatek pozornosti rodičů. A tu žádný přístroj nemůže dítěti nahradit.

Možná teď namítnete, že přece záleží hlavně na tom, co děti na počítači (telefonu, tabletu) dělají. Pokud je to vzdělávací aktivita, je to v pořádku. Ale to není tak úplně pravda.

Ukazujte dětem reálný svět. Nechte je PROŽÍT realitu.

Nestačí jen slyšet slovo KOČKA a vidět kočku v knížce nebo na internetu. Je velmi důležité, aby dítě mohlo vidět a sáhnout si na opravdovou kočku, zkusit její hebký kožíšek, slyšet, jak vrní, nakrmit ji. Přirozené je, aby dítě používalo více smyslů najednou. Prožije reálnou situaci, při které bude cítit očekávání, radost, obavy, strach nebo vztek. Tato zkušenost je nepřenosná.

Hrajte si společně s dětmi.

Což takhle oblíbenou hru PEXESO? Na tabletu dítě pouze ťuká prstem na políčka, nemusí vyvíjet žádnou zvláštní aktivitu ani komunikovat s partnerem. Určitě rozvíjí zrakovou paměť, když pomineme skutečnost, že zrak pohledem na monitor trpí. Pokud si s dítětem papírové pexeso zahraje reálná osoba, dítě si navíc procvičí jemnou motoriku obracením kartiček, bude komunikovat se spoluhráči, čekat, až na něj přijde řada, dodržovat pravidla hry, spočítá si získané dvojice a naučí se prohrávat.

Špatně spíte?

Každý dospělý trávící určitý čas prací u počítače mi dá za pravdu, že je to práce vyčerpávající. Člověk se cítí jakoby „vygumovaný“. Ve skutečnosti je přestimulovaný, podrážděný. Místo toho, aby vyčerpaný usnul, objevují se poruchy spánku. Stejně působí obrazovka na dítě. Děti, které před spaním sledují pohádky na tabletu nebo hrají hry, špatně spí. Po dni, kdy si „naprogramujete“ fyzickou aktivitu a před spaním si přečtete knihu, budete spát, jako když vás do vody hodí. A to platí i pro děti.

Pokuste se najít rovnováhu mezi on a off. Naučte děti zabavit se i bez elektroniky. Moderní technologie ano, ale v rozumné míře. Nebojte se udělat si den nebo dva bez připojení k internetu. Běžte do přírody nebo se zkuste zabavit doma. Možná zjistíte, že čas plyne pomaleji. Možná si spolu budete víc povídat. A možná budete v noci líp spát.

                                                                                                Martina Hübschová